Медичний вісник інформує

"Я не боюся ще й ще раз повторювати: турбота про здоров’я – це найважливіша праця вихователя.

Від життєрадісності, бадьорості дітей залежить їхнє духовне життя, світогляд, розумовий розвиток, міцність знань, віра в свої сили. " 

В. Сухомлинський

Особиста гігієна школяра

Під особистою гігієною розуміють сукупність гігієнічних правил, які сприяють зміцненню та збереженню здоров’я людини, збільшенню тривалості її активного життя. Вона включає правила гігієнічного утримання тіла, порожнини рота, статевих органів, а також користування взуттям, білизною, одягом, житлом, тощо. Підвищенню стійкості організму до різних несприятливих факторів, пристосуванню людини до навколишнього середовища також сприяють правильне харчування, гартування, фізкультура, регулярні заняття зарядкою та інші гігієнічні заходи.

 

 

Гігієна шкіри

Догляд за шкірою обличчя

Шкіра різних частин тіла потребує різного догляду. Водночас слід враховувати, що є шкіра нормального, сухого та жирного типу.

/Files/images/shkira.jpg

 

Якщо шкіра нормальна, краще користуватися водою кімнатної температури, бо холодна вода, звужуючи кровоносні судини, погіршує її живлення, перешкоджає виділенню секрету сальних залоз, а гаряча – робить шкіру в’ялою і нестійкою проти холоду, знижує її еластичність. Умиваються вранці та ввечері (з милом). При сухій шкірі з милом умиваються раз на тиждень. Уранці умиваються водою кімнатної температури. Вона на якийсь час звужує судини, потім розширює, посилюючи приплив крові до шкіри і поліпшуючи її живлення. На ніч можна вмитися теплою водою, що заспокоює. 

Якщо шкіра обличчя жирна, вранці умиваються прохолодною водою, а ввечері поперемінно теплою і прохолодною з милом. У підлітків внаслідок підвищення активності статевих гормонів стимулюється функція сальних залоз шкіри, розташованих на обличчі, верхній частині грудей і спини. Одночасно ускладнюється вихід секрету, внаслідок чого у вихідних протоках утворюються сальні пробки – комедони. Вони можуть запалюватися, збільшуватися в розмірах, набирати рожевого кольору, нагноюватись. Не слід видавлювати вугри, бо після цього запалення посилюється, з’являються синюшні плями та рубці. Появі вугрів сприяє недостатня фізична активність на свіжому повітрі, перевтома, недосипання, вживання таких харчових продуктів як хрін, гірчиця, оцет, перець, кава, какао, міцний чай, а також надлишок жирів і вуглеводів.

Незважаючи на велику кількість засобів для боротьби із вугровими висипами, які пропонує реклама, самим правильним буде не займатися самолікуванням, а звернутися до лікаря-дерматолога й дослухатися до його порад.

У підлітковому віці актуальним для дівчат стає використання декоративної косметики. Важливо розуміти, що функція декоративної косметики – підкреслити найкращі індивідуальні риси, тому не слід нею зловживати. Крім того, надмір косметики може поглибити проблеми зі шкірою чи викликати алергічні реакції.

Тіло та руки

Дуже важливо привчити дітей під час умивання мити обличчя до лінії волосся, шию та вуха, чистити ніс, спочатку одну, потім другу ніздрю.

Купатися потрібно не рідше одного разу на тиждень. Температура води повинна сягати 37–38 o С, тривалість купання 10–15 хв. Якщо є можливість, душ варто приймати щоденно, але не завжди з милом, щоб не пересушити шкіру.

/Files/images/i (4).jpg

Особливо важливо стежити за чистотою рук. Змалечку дитині потрібно пояснювати, що руками людина бере різні предмети: олівці, ручки, книги, зошити, м’ячі, іграшки, гладить тварин, береться за ручки дверей, торкається різних предметів у туалетних кімнатах. На всіх цих предметах є бруд, часто невидимий для ока, який залишається на шкірі пальців. Якщо брати немитими руками продукти харчування (хліб, яблука, цукерки тощо), торкатися обличчя, то цей бруд через рот може потрапити в організм. З брудом різні хвороби передаються від хворої людини здоровій. І дорослі, і діти повинні мити руки з милом перед кожним прийомом їжі, після повернення з громадських місць, перед початком і після закінчення навчальних занять, після ігор, гімнастичних вправ, роботи (прибирання кімнати, робота на городі), після кожного відвідування туалету і перед сном.

Якщо під час роботи потрібно користуватися гострими або забрудненими предметами, можна надягнути гумові або брезентові рукавиці. Під час прання, прибирання житла можна скористатися захисними кремами. Щоб попередити пересушування шкіри, руки після миття добре витирають.

Ноги

Постійного догляду потребують також ноги. Їх миють щоденно перед сном прохолодною водою з милом, тому що на ногах особливо сильно потіє шкіра й накопичується бруд. Після миття ноги потрібно ретельно витирати спеціальним рушником, особливо між пальцями. Нерегулярне миття ніг, носіння брудних шкарпеток, панчіх сприяє появі зопрілостей та натертостей, а також призводить до виникнення грибкових захворювань. Аби запобігти неприємним наслідкам, не рекомендується одягати і міряти чуже взуття. У лазні, басейні, на пляжі потрібно надягати спеціальні капці. Панчохи й шкарпетки слід міняти не рідше ніж через день. Вдома – перевдягатися у домашні черевики або капці. Якщо на шкірі ніг є потертості або дрібні тріщинки, то корисно робити ванну з календулою (на 1 літр води 1 столова ложка календули). Для профілактики грибкових захворювань рекомендують 2–3 рази на тиждень протирати шкіру ніг столовим оцтом або спеціальним лосьйоном. У окремих випадках доцільно застосовувати пом’якшувальні гелі та креми для ніг.

/Files/images/i (14).jpg

З метою загартовування організму підлітка перед сном корисно мити ноги з милом, поступово знижуючи температуру води. Якщо ноги потіють, то після миття їх добре висушують і обтирають 5% розчином формаліну. Можна припудрювати ноги порошком з борної кислоти (10 г) і тальку (90 г); при сильному потінні ніг до суміші додають 3 г саліцилової кислоти.
      
Нігті
Догляду вимагають нігті на пальцях рук і ніг. Брудні нігті – це ознака неакуратної, неохайної людини, яка не дотримується правил особистої гігієни. Нігті необхідно акуратно підстригати, тому що під довгими нігтями зазвичай накопичується бруд, видалити який важко. Крім того, довгими нігтями можна подряпати шкіру собі та оточуючим. Швидкість росту нігтів на руках становить приблизно 1 мм на тиждень, на ногах вони ростуть у 3–4 рази повільніше. Тому нігті на руках потрібно стригти раз на тиждень, роблячи напівкруглий край, на ногах – раз на 3–4 тижні, роблячи прямий зріз, щоб не сталося вростання в шкіру. Краще стригти нігті після купання, коли вони м’якші. У жодному разі не можна гризти нігтів!

/Files/images/i (13).jpg

Діти, а тим більше підлітки, в усьому хочуть бути схожими на дорослих, тому їх дуже рано починає цікавити манікюр. Сьогодні вважається, що грамотно зроблений гігієнічний манікюр навіть корисний, оскільки допомагає позбавитися шкідливої звички гризти нігті та кутикули. Спеціалісти радять хоча б одного разу звернутися до професіоналів, які навчать батьків та дітей правильно робити манікюр. Завжди слід пам’ятати, що інструменти мають бути продезінфікованими, а лаки не вміщувати шкідливих речовин. Дітям не рекомендується зрізати кутикули та користуватися пилочкою.

 

Волосся 

На голові людини росте 80–100 тис. волосин. Кожна з них може жити 2–4 роки. Нормально, коли за добу випадає кілька десятків волосин. Найбільш інтенсивно зміна волосся відбувається навесні та влітку.

До передчасного посивіння і випадіння волосся призводять нераціональне харчування, емоційні та розумові перевантаження, загальна перевтома. Негативно позначаються на його стані інфекційні, хронічні захворювання, фізіологічна перебудова, зв’язана зі статевим дозріванням, вагітністю, старінням: за цих умов волосся тьмяніє, погано лежить, починає випадати.

Для кращого росту волосся треба час від часу змінювати зачіску. Якщо кінчики волосся розщеплюються, їх зрізають.

Шкідливими для волосся є гаряча завивка, начісування і часте змочування водою. Від високої температури при гарячій завивці руйнується структура волосини і її механічні властивості, начіс сплутує волосся, ускладнює догляд за ним, а часте змочування водою сприяє затриманню на волоссі пилу, солей води, внаслідок чого воно втрачає еластичність, стає ламким. Так само шкідливим є фарбування волосся, особливо улюбленими підлітками фарбами ядучих кольорів. Важливо взимку і влітку носити головні убори. Взимку, щоб не порушувати живлення внаслідок переохолодження, влітку – аби запобігти пересушуванню. Однозначно, голову необхідно мити систематично, не рідше одного разу на 6–7 днів (при здоровому нормального типу волоссі). Мити надто часто не варто, однак і допускати надмірного забруднення волосся теж не слід. Не можна допускати свербіння шкіри, жирних пасм, значної кількості лупи. Необхідно покладатися також на відчуття. Споживання з їжею великої кількості вуглеводів (цукор, борошно, солодощі тощо), жирів і висококалорійної їжі значною мірою впливає на швидкість засалювання волосся.

Тим, хто щодня користується засобами для укладання волосся (гель, мус, лак), краще мити волосся щодня спеціальними м’якими шампунями для щоденного використання. Взимку голову миють частіше, тому що головний убір не дозволяє голові «дихати», і внаслідок цього виділяється більше шкірного сала, через що волосся швидко стає жирним. Як правильно мити волосся?

Перед миттям волосся необхідно ретельно розчесати, особливо якщо воно довге. Це дозволяє вимити з волосся лусочки відмерлих клітин шкіри, число яких після розчісування збільшується.

/Files/images/i (11).jpg

Спочатку слід добре змочити волосся і голову теплою водою. Вважається правильним наносити шампунь не на волосся, а на шкіру голови або на долоню (особливо якщо це концентрований шампунь), розтерши його з невеликою кількістю води. Далі кінчиками пальців (не нігтями!) втерти шампунь в шкіру голови та долонею розподілити його по верхньому шару волосся. Під час намилювання та розподілу піни, що утворилася, завжди слід рухатися від коріння волосся до кінчиків, тому що цей напрямок збігається з напрямком лусочок кутикули. 
У випадках значного забруднення шампунь слід наносити на голову двічі протягом одного миття. Якщо ви миєте голову через день або щодня, не бажано наносити шампунь вдруге. Голову необхідно мити обережними круговими рухами пальців, щоб не подряпати шкіру. Миття волосся рекомендується поєднувати з масажем голови. Легкий масаж при втиранні мильної піни сприяє посиленню кровообігу, поліпшує місцевий обмін в тканинах. Довге волосся бажано не заплутувати під час миття, щоб не пошкодити його потім при розчісуванні. Під час миття волосся не слід сильно терти, щоб не пошкодити стержень і кутикулу.

Після використання миючих засобів волосся необхідно ретельно промивати водою, щоб на його поверхні не залишалися елементи лужного детергенту. Щоб волосся будь-якого типу стало більш блискучими, ополіскувати його краще кислим розчином. Білявкам підійде наступний склад: сік половини лимона на 1 л води; темноволосим – 1 ст. л. 6%-го оцту на 1л води.

/Files/images/i (12).jpg

Зовсім непридатна для миття волосся жорстка вода. Миття жорсткою водою не просто не очищає, але і псує волосся. Солі кальцію, що містяться в жорсткій воді, утворюють нерозчинний осад, що покриває волосся липким сірувато-білим нальотом. У жорсткій воді також містяться солі магнію і заліза, що згубно впливають на волосся та шкіру голови, саме вони сприяють появі сухості та лущення. Волосся склеюється, а після висихання стає твердим, сухим та легко ламається. Найкраще мити волосся кип’яченою водою. Для пом’якшення в неї також можна додавати питну соду (1 ч. л. на 1 л води), нашатирний спирт (1 ч. л. на 2 л води), буру (1 ч.л. на 2 л води) або гліцерин (1 ч. л. на 1 л води). Поширеною є помилка використання занадто гарячої води під час миття голови. Гаряча вода активізує роботу сальних залоз, у зв’язку з чим волосся може набути зайвої жирності, під впливом гарячої води мило, що входить до складу шампунів, «заварюється» і осідає на волоссі сірим нальотом, який погано змивається.  Чим жирніше волосся, тим холоднішою має бути вода. Оптимальна температура води складає 45–55°С (вище температури тіла). 
Після полоскання корисно обдати волосся холодною водою.

Якими засобами мити волосся? Краще обирати м’які шампуні, які мають слабокисле середовище (в районі рН 5,5), що є природним для нашої шкіри й волосся. Застосування надто лужних шампунів може викликати подразнення шкіри, свербіння і лущення в ділянці потилиці, на чолі й скронях. Використовуючи концентрований шампунь, попередньо розведіть його водою в долоні, розітріть і потім вже наносьте на шкіру голови.  Щоб усунути вплив лугу, надати волоссю м’якості та підсилити блиск, корисно додати у воду для полоскання 1 столову ложку оцту на 1 л води або сік одного лимона. Середня тривалість користування одним і тим самим шампунем становить від 2–3 тижнів до 4–6 місяців. Як мінімум, один раз на півроку шампунь необхідно змінювати. Засіб вам підходить, якщо після використання впродовж 2 тижнів і більше волосся добре очищується, не масніє занадто швидко, не почало надмірно випадати, блищить після висихання, легко розчісується та еластичне, шкіра голови не подразнена, лупа відсутня. Витирати волосся найкраще чистим та теплим рушником, легкими рухами за напрямком лусочок кутикули, тобто від коренів волосся до їх кінчиків. Не варто витирати волосся насухо, оскільки після миття воно особливо чутливе до пошкоджень. Вологе волосся слабо захищене від зовнішніх впливів. Не можна допускати, щоб волосся висихало на холоді – краще обмотати голову теплим рушником, тоді воно вбере вологу. Так само погано сушити волосся на сонці, щоб не допустити надмірного впливу ультрафіолету. Якщо ви все ж таки опинилися на сонці з мокрою головою, то прикрийте волосся.

Швидке висушування феном або сухим жаром дуже шкідливе та небажане, оскільки можна легко пересушити волосся, при цьому воно робиться крихким, ламким (січеться). Довге волосся, що збилося та сплуталося, необхідно обережно розібрати руками, віджати його між кінцями рушника та залишити розпущеним до повного висихання. Якщо висушити волосся треба швидко, то варто використовувати режим холодної сушки, тримаючи фен на відстані не менше 40 см від голови.

Після купання в солоній воді волосся слід промивати, оскільки поєднання солоної води і яскравих сонячних променів робить волосся ламким.Розчісувати волосся необхідно ретельно і правильно. Процедура розчісування не тільки очищає волосся, але і масажує шкіру голови, викликає приємне відчуття тепла, покращує живлення волосяних цибулин і сприяє більш інтенсивному росту волосся. Дану процедуру необхідно проводити щодня протягом 5–10 хв.Не можна розчісувати мокре або вологе волосся. Завдяки своїй гігроскопічності воно гарно вбирає вологу – обважніле від води волосся легко обривається і висмикується. Коротке волосся розчісується від коріння, а довге – від кінців.Для розчісування волосся краще використовувати щітку з натуральною щетиною, при посиленому випаданні волосся – рідкий гребінь. Щітками з поліетилену та інших штучних матеріалів треба користуватися з обережністю, оскільки вони можуть викликати механічне пошкодження волосся і запалення шкіри.

Гребені повинні бути з абсолютно гладкими, не дуже густими та тупими зубцями, щоб вони не дряпали шкіру. Найкращими гребенями вважаються рогові та дерев’яні. Зокрема, березовий гребінь не тільки поліпшить самопочуття, але й зупинить випадіння волосся, позбавить лупи. Металеві гребінці часто пошкоджують шкіру та волосся, тому користуватися ними не рекомендується. Зроблені зі штучних матеріалів гребінці при використанні створюють значну електричну напругу.І гребінець, і масажна щітка повинні бути суворо індивідуальними. У міру забруднення їх треба очищати гарячою водою з милом або 10% розчином нашатирного спирту.

Догляд за ротовою порожниною

Зуби здатні до природного очищення: інтенсивне жування сирих овочів і фруктів, не дуже розвареного м’яса, черствого хліба очищує зуби та масажує ясна, піднебіння. При цьому посилюється виділення слини, що нейтралізує багато шкідливих факторів. Крім того, така слина містить мало муцину (білкової речовини, що бере участь в утворюванні м’яких зубних відкладень). Однак природне очищення не відбувається вночі, а раціон сучасної людини не завжди може забезпечити таку функцію організму, тому зуби потрібно чистити.

Чищення зубів виконується так: спочатку потрібно вимити руки з милом і добре промити зубну щітку під струменем води; ретельно прополоскати рот водою кімнатної температури, потім на змочену водою зубну щітку покласти трохи зубної пасти чи порошку і чистити при зімкнутих зубах передні й бічні поверхні зубів, при цьому щітка повинна рухатися знизу вгору і назад.

Для звільнення від залишків їжі міжзубних щілин дитина повинна робити щіткою вертикальні рухи: при очищенні верхніх зубів – зверху вниз, нижніх – знизу вгору. Чистити зуби слід вранці (перед їжею) та ввечері (перед сном). Після чищення зубів слід ретельно прополоскати рот теплою водою 2–3 рази.

При чищенні зубів не слід щадити ясна, навіть якщо вони трохи кровоточать. Уся ця процедура, разом з полосканням, займає 2,5–3 хв. Після кожного прийняття їжі рот полощуть теплою водою, щоб видалити залишки їжі.

У кожної дитини повинна бути власна зубна щітка, що відрізняється за кольором від щіток інших дітей і дорослих. Вона зберігається у вертикальному положенні щетиною вгору в чашечці, якою дитина користується під час чищення зубів. Кожен день зубну щітку ретельно промивають теплою водою, попередньо намиливши.

/Files/images/i (7).jpg

Зубну щітку підбирають відповідно до розміру рота. Щоб нею було легко маніпулювати, довжина головки не повинна перевищувати 25–30 мм (для дітей 20–25), ширина – 10–12 мм (для дітей 8–10). Бажано, щоб ряди щетинок розміщувалися рідко – на відстані 2–2,5 мм, висота 10–12 мм. Щетина дитячих зубних щіток має бути м’якою, бо емаль у дітей недостатньо міцна, а слизова оболонка ясен дуже ніжна – її легко поранити.
 
Нову щітку рекомендується вимити теплою водою з милом, намилити і залишити на ніч. Уранці її слід прополоскати.
 
Зубні щітки слід міняти не рідше ніж раз на 2–3 місяці, оскільки відпрацьована щітка гірше очищає поверхню зубів і може містити багато мікробів.Дуже важливо не допускати поганих звичок: не можна смоктати пальці, гризти тверді предмети (олівці, ручки, горіхи, льодяники тощо).
Для видалення частинок їжі, що застрягли в міжзубних просторах, потрібно користуватися зубочисткою. Ні в якому разі не можна застосовувати для цього голки і шпильки. Не слід їсти багато солодкого, натомість варто вводити до основного раціону харчування більше фруктів, овочів, чорного хліба, сиру та молока. Варто уникати різкого переходу від гарячої їжі до холодної і навпаки. Двічі на рік слід відвідувати зубного лікаря.